Vyberte stránku

Projekt Destiny odstartoval již před více než dvěmi lety. Jedná se o fyzický model lodi ze seriálu Stargate Universe. Články z průběhu celého procesu tvorby můžete najít na tomto webu. Po delší době jsem konečně měl čas a prostředky dokončit tuto krásku, tedy vůbec první z několika, které budou ještě následovat. Jde o neosvětlený model, ten osvětlený si totiž bude muset na svůj zrod ještě chvíli počkat.

Z čeho byl model vyroben?
Předlohou byl 3D tištěný model, a podle něj pak byl s pomocí Smooth Cast 326 vyroben tento kus. Samotný model se skládá z 11 hlavních částí, následuje množství dalších menších detailů jako například 8 děl, 2 raketoplány, vysunutý můstek, 8 kolektorů, 12 anténních částí a 16 pohonných (trysky). Na anténní části byly ještě přilepeny anténky, na které jsem použil optická vlákna s průměrem 0,25 a 0,50 mm. Aby toho nebylo málo, má Destiny po stranách ještě ochranné destičky, většinou kryjí právě trysky, ale jsou i na místech, kde žádné nejsou.

Pláty

Jsou dvojí velikosti – větší a menší –, vždy se však skládají ze čtyř destiček z jedné strany (seshora) a další čtyři jsou pak i zespodu. Nebudu to tedy dlouho rozvádět, tyto destičky jsem musel ručně vyřezat z plastového listu o tloušťce 1 mm. Celkem jich bylo neuvěřitelných 168! Pro ně jsem musel vyřezat ještě 84 spojovacích tyčinek z měkčího, tenčího a ohebného listu, a vše slepit. Následně přilepit na loď. Celkový počet dílků se tedy vyšplhal na neuvěřitelných 322.

Úskalí
Řezání destiček bylo opravdu náročné, plastový list o dané tloušťce je docela tvrdý a podařilo se mi na něm dokonce zlomit asi čtyři skalpelové násadky (mou netrpělivostí a hrubou silou). Vzhledem k obrovskému počtu destiček, kterých původně mělo být ještě 120 na zadní část lodi, jsem si řekl „už nikdy více“ a připravil jsem si grafiku pro výrobu leptů. Ty doufám projdou a použiju je pro příští kusy. Další nejhorší kus práce byl na podstavci. Ten má vnitřní dioráma 350 x 200 mm, stejně jako mělo mít objednané zrcadlo, to ale ve skutečnosti mělo o několik milimetrů po stranách více. Podstavec jsem tak musel pracně osekat, aby se do něj zrcadlo vešlo. To bohužel nebyl konec, neboť jedno zrcadlo mi při vrtání prasklo a jak se ukázalo, tak techniky vrtání s obyčejným vrtákem nejsou nejlepším způsobem vrtání skla. Sehnal jsem tedy diamantový vrták a úspěšně dopracoval druhé zrcadlo. To bylo nepochopitelně opět rozměrově zcela mimo a následovalo další sekaní do podstavce (už proboha neeee!).

Úpravy a barvy
Na lodi byla provedena úprava podle poškození, které Destiny měla. Celkem tedy na sedmi místech, pár dalších menších jsem ještě tu a tam přidal. Hotový model byl nejprve nastříkán mosaznou barvou Alclad II. Následovala tmavá bronzová a potom na některá místa opět mosaz. Poškozené části byly natřeny černou barvou a kolem nich – stejně jako na některé koncové části destiček –, byla použita opět od Alcladu II tmavá barva „jet exhaust“. Na pár míst potom i „white aluminum“.

Další SGU modely
Závěrem bych asi jen dodal, že kromě této velké verze (a dalších, které přijdou) mám k dispozici i 9 cm raketoplán, 9 cm miniaturu Destiny a 12 cm miniaturu Destiny z bronzu i plastu – ta má navíc na sobě i malý raketoplánek a děla! Jsou k dostání u mě nebo tako na Fanbase a stačí mi napsat nebo navštívit můj krámek