Vyberte stránku

Destiny je konečně zde, nějaké díly sice čekají na opravu a dotisk, většina je ale hotova a tak se podívejte na nové úžasné fotky těchto hotových částí a přečtěte si, jak to s jejím vývojem bylo a jak vlastně probíhá takový 3D tisk…

Být či nebýt… Byla to velmi dlouhá a strastiplná cesta vedoucí od prvních krůčků mého rozhodování, přes shánění materiálů a 3D grafika, návrhy a opravy modelu podle „skutečné“ Destiny, až po finální stádium, kde mi do cesty spadlo ještě více překážek, než bych čekal. Téměř, jako kdyby někdo nechtěl, aby Destiny spatřila světlo světa. A když už jsem věřil a doufal v bezproblémový průběh, opět přišla nějaká další „katastrofa“. Já to ale nevzdal.

Jak probíhá tisk? Zvolil jsem stránku Shapeways, kde si můžete 3D modely přímo nahrát přes webové rozhraní a následně zvolit materiál a objednat tisk. Při samotném nahrávání, tedy hned po něm, probíhá první základní kontrola, jestli je model vůbec tisknutelný. Následně jakmile si tisk objednáte přichází další kontroly a to těsně před tiskem. Teprve až tam dodatečně měří tloušťku stěn a jiných detailů. Ta nesmí přesáhnout minima daného materiálu, který zvolíte. Například trubky, dráty či hlavně děl nesmí mít menší průměr než 0,8mm a nosné části pak ne méně než 1mm. Co jsem ovšem netušil je to, že části se tisknou náhodně ještě s jinými objednávkami a tak nekontrolují celou vaši objednávku najednou, ale jednotlivé kusy které se dostanou „před tiskárnu“.

destinyPP

Tímto způsobem jsem ztratil spoustu času, neboť první várka „chyb“ po které jsem nechal objednávku stornovat, nebyl jediný problém. Ostatní části se totiž stornováním nedostaly ke kontrole a i přes to, že jsem se ptal, zda to jsou jediné chyby které je potřeba odstranit, zřejmě tak docela nepochopili, že by mi měli napsat i to, že zbytek prověřen nebyl. A tak selhala i druhá objednávka, kterou jsem ovšem nechal již doběhnout do konce, abych zjistil kde všude jsou ještě nutné úpravy. I tak trvá docela dlouho, než celou objednávku prověří a vytisknout (téměř v řádech týdnů!). Finální zaslání je ale bleskově rychlé. Odesílají z Holandska a zásilka podaná v pozdním odpoledni dorazila hned na druhý den – úžasné.

Jsem tedy hrdý a šťastný, že Vám mohu oznámit a představit začátek její cesty. Kromě fotek přikládám i schéma produkce, tedy jaké přesně modely budou vyrobeny, v jakých edicích a kolik jich bude dostupných. V první sérii budou vyrobeny celkem tři velké Destiny s miniaturními raketoplánky v délce 40cm, třicet malých miniatur Destiny (cca 9cm) a třicet malých raketoplánů (také cca 9cm). Počty kusů jsou maximální – bude záležet hlavně na poptávce a může se tedy stát, že jich bude i méně. Ne však více než uvedené maximum. V případě většího zájmu by vznikla druhá série. V té by se nic nezměnilo co se týče miniatur. Velké modely Destiny by ale byly již jiné, než v první sérii. Pravděpodobně něco jako „battle damaged“ edice nebo něco podobného. Hodně by se ve výsledku lišily.