Vyberte stránku

V tomto článku Vám přibližím dot matrix displej, který jsem zakoupil pro výrobu repliky antihmotové výbušniny z FRINGE. Opět jej budeme ovládat Arduinem.

Dot matrix, jak již název napovídá, je displej sestavený ze sítě LED diod. Podobné vídáte například v tramvajích či metru. Existuje velká spousta typů, od těch úplně primitivních až po inteligentní displeje s vlastní pamětí.

FletterDisplej může mít kromě počtu znaků, které na nich můžete zobrazit, také různý počet řádků a sloupců. Například 5x7 znamená, že dané písmeni nebo číslo můžete vykreslit v síti ledek o 5 sloupcích a 7 řádcích. Rozsvítíte tedy pouze ty body, které budou reprezentovat daný znak. Můžete si tedy na čtverečkovaném papíře ohraničit obdélníček 5x7 a v něm si potom vybarvit čtverečky tak, aby vzniklo písmeno, číslo nebo cokoliv co potřebujete. Vykreslené čtverečky reprezentují rozsvícené LED diody, ty mají tedy hodnotu 1, ostatní mají hodnotu 0.

Podle typu displeje a jeho datasheetu je nutné, abyste tyto hodnoty správně převedli. Buďto se přepisují sloupce nebo řádky. Pokud budeme přepisovat sloupec pro zobrazené písmeno F, budou v prvním sloupci rozsvíceny všechny LED diody a tedy půjde o 7 jedniček. Ty se přepíší odspodu nahoru jako 1111111 a tuto binární hodnotu převede do hexadecimální. Můžete využít online konvertory, 1111111 je v hexadecimální soustavě 7F. Zapíšeme to tedy jako 0x7F. Druhý sloupec je odspodu nahodu 0001001, po převodu 9 a zapíšeme jej tedy jako 0x09. Stejně tedy postupujeme dál s dalšími sloupci. Celý zápis pro dané písmeno F bude “0x7F, 0x09, 0x09, 0x09, 0x01,”. To byl tedy příklad pro 5x7 displej.

fivetofiveJá jsem si zakoupil Siemens SCDQ5581 který má 5x5 displej o délce 8 znaků. Vykreslování bude tedy podobné až nato, že zde se přepisují řádky a ne sloupce. V knihovně si dokonce můžete tyto znaky předem nadefinovat, abyste je později nemuseli složitě vypisovat pomocí těchto hexa čísel. To je velká výhoda, protože pak stačí definovat, že chcete vypsat například čas, nebo nějaký text ve tvaru “Hello world!” a už se nemusíte o více starat. Tyto knihovny můžete dokonce najít už předdefinované a tak ušetříte ještě více času a práce. Dlouho jsem nemohl najít celou knihovnu ovládající SCDQ typy displejů a zdálo se, že budu muset vše napsat sám. Nakonec jsem je ale našel zde:

SCDQ_Intelligent_Display 

DispSCDQ554xx

Můžete se podívat na výsledek, na prvním videu uvidíte běžící text a na druhém pak odpočítávání a…. 🙂

Poslední malá úprava spočívala v rozblikání dvojtečky a tečky přesně tak, jak to bylo vidět v epizodě 5x04 – Střela, která zachránila svět. Pak můžou přijít další dodatky, jako například na posledním přidaném videu možnost nastavení času odpočtu (lze nastavit od 15 sekund až do 2 minut a to vždy po 15 sekundových intervalech).