Vyberte stránku

Chcete si osvětlit svůj model a nevíte jak na to? Také jsem nikdy nebyl přeborník v elektronice, dokázal jsem sice podle plánku vyrobit vlastní destičku a připájet potřebné součástky, ale vymyslet nebo naprogramovat něco přesně tak, aby to plnilo potřebný účel, jsem neuměl. Existuje však zcela jednoduchý způsob – Arduino.

Co je Arduino?

Arduino je programovatelný obvod, který například na www.dx.com, kde je mimochodem doprava zcela zdarma, seženete ve verzi Arduino nano v3 v přepočtu za 220 Kč. Deska je osázena 12 digitálními a 8 analogovými vstupy/výstupy, které můžete použít po připojení libovolných součástí – LED diod, motorků a serv, spínačů a dalších. Po připojení USB kabelu můžete pomocí jednoduchého programu v počítači obvod naprogramovat dle vlastních potřeb. Naprogramovat je přesné a doslovné, neboť se nejedná o žádné grafické rozhraní, kde byste si přetáhli obrázek LED diody a řekli, že má blikat. Musíte opravdu použít programovací kód. Výhodou ovšem je, že je extrémně jednoduchý a samotný program má vestavěné příklady, které můžete použít. Největší výhodou je pak široká základna uživatelů, spousta dostupných kódů a taky spousta hotových modulů, které se dají k Arduinu zakoupit.

Z modulů si můžeme ukázat pár maličkostí, které jsem zakoupil pro některé z mých projektů či testování. Jde například o čtečku microSD karet, pohybový senzor, číselný displej, potenciometry, serva, senzory, bezdrátové nabíjení a RGB LEDku. K čemu to vše bude?

Součástky

  1. Čtečku microSD karet lze využít například pro sestavení přehrávače zvuků, který z SD karty přehraje audio soubor formátu WAV. To může mít jistě široké spektrum využití, například jako zvukový efekt do různých zbraní, phaserů, tricordérů nebo třeba i modelů.
  2. Pohybový senzor můžeme například použít pro spínač světel. Já ho hodlám využít v replice nějaké konzole či podobného zařízení Antiků, které se aktivuje mávnutím rukou nad ovládacími krystaly.
  3. Číselný displej lze využít na výrobu repliky nějaké výbušniny, kde se odpočítává čas. V mém případě se bude jednat o repliku antihmotové nálože ze seriálu FRINGE (nakonec ale nepoužiji tento číselný displej ale přímo Siemens SCDQ5581 dot matrix displej).
  4. Potenciometry využijeme pro regulaci, například osvětlení, ale dají se jimi ovládat i serva. Lze je zakoupit buďto jako otáčející se prvek nebo posuvný.
  5. Serva jsou malé motorky, které můžete naprogramovat kromě rychlosti na jednotlivé kroky. Můžete posouvat osu o jednotlivé stupně. To může dosti pomoct v mnoha případech a můžete jej použít například i pro otevírání hangárových vrat, náklony gondol a jiné podobné legrácky.
  6. Senzory se dají použít na ledacos, objednal jsem ultrasonický měřič vzdálenosti. Ideální pro pokusy nebo třeba stavbu funkčního tricordéru 😀
  7. Bezdrátové nabíjení je fajn tam, kde se vejde a kde především nechceme, aby vyčníval nějaký konektor pro dobíjecí kablík. Výsledek může vypadat i velice efektně, budete mít podstavec v pěkném designu, na který bude stačit repliku umístit a ona se automaticky začne dobíjet.
  8. RGB LEDka, využitelná pro osvětlení čehokoliv, kde chcete příležitostně měnit barvu, například elektronická svíčka nebo lampička.
  9. Malé baterie pro Ipod Nano 6. Vhodné do modelů kam se nevejdou velké články.

Na níže uvedených videích se můžete podívat na nějaké příklady mnou postavených obvodů na nepájivém kontaktním poli. To se velmi hodí pro testování, nemusíte nic pájet a můžete flexibilně měnit součástky a zapojení.

Jde o:  Světlo imitující tlukot srdce; RGB světlo měnící barvy; Přehrávač wav souborů z SD karty