Vyberte stránku

O tomto projektu jsem uvažoval dlouho, nejprve jen jako dodatek nějaké skutečné funkce do tricordéru ze Star Treku. Ovšem nyní jako zcela samostatný projekt. Článek budu postupně aktualizovat, protože to běh na delší trati.

Projekt tricordéru již existuje na stránkách http://www.tricorderproject.org/ a ten můj se k jeho kráse ani tolika funkcím nejspíš ani nepřiblíží. Ovšem to pro mě není tak podstatné, chci si sám s mými omezenými prostředky postavit něco, co bude fungovat. Kromě radosti z úspěchu se při tom jistě naučím i spoustu věcí.

Pro začátek si ukážeme “Radar”. Jde o využití ultrasonického senzoru “HC-SR04”. Ten má dosah od 2cm do 450cm. Není to moc, ale i tak se s ním dá  užít zábava. Vrátí vám zpět vzdálenost, kterou změří pomocí vyslání a příjmu zvukové vlny. Na videu níže uvidíte navíc senzor v pohybu pomocí serva – finálně by ovšem byl nejspíš umístěný napevno a ukazoval by tedy pouze směr, ve kterém budete “tricordér” držet. Navíc jsem přizpůsobil klasické skenovací LEDky, který má každý tricordér a ty nyní zvyšují rychlost podle podmínek. Čím kratší je vzdálenost mezi “tricordérem” a překážkou, tím rychleji budou blikat. Výsledek lze sledovat i v grafické podobě – zatím na monitoru mého počítače. Doufejme že se mi podaří přenést obraz i na malý LCD panel, který chci do tricordéru dát.