Vyberte stránku

Dostal jsem od známého U.S.S. Voyager od Revellu za účelem kompletní rekonstrukce. Podíváme se tedy krok za krokem, jak se taková rekonstrukce dělá a jak obrovský rozdíl může ve výsledku znamenat. Poznali byste svůj model po srovnání fotografií „předtím“ a „potom“? Tento zřejmě nepoznáte. Článek bude postupně doplňován v průběhu rekonstrukce.

Rozklad

Prvním důležitým krokem je rozebrat model. To může být vlastně komplikovanější, než se zdá. Ne vždy je nutné rozebrat úplně vše, záleží to zejména na tom, kam všude se chcete při rekonstrukci dostat (například kvůli zavedení nového osvětlení nebo nějakých oprav). Pokud někam nutně nemusíte a díly jsou i dobře slepeny, můžete se jejich rozložení vyhnout.

Vyhledejte spáry, tedy místa, kde je model slepen k sobě a opatrně je začněte modelářským skalpelem oddělovat od sebe. Bude záležet na tom, jaké lepidlo bylo použito při slepování a zda ho bylo hodně. U tohoto modelu to šlo celkem hladce až na pár výjimek. Může se dokonce stát, že ne vždy se vám podaří hladce poloviny rozdělit – někde může kus prasknout (ať už vlivem únavy materiálu nebo z jiného důvodu), odlomit se a zůstat přilepen k jiné části. No i s takovými ztrátami je nutné počítat, ale nic se neděje. Takové poškození lehce opravíme později.

Odbarvení

Dalším důležitým krokem je odbarvení. Ať už byl model nabarven jakkoliv, rozebráním jej poškodíte. To by sice následně spravila trochu tmelu a původní barvy, no pokud je model nabarven skutečně dobře, je to jistě jedna z možností. My se touto cestou ovšem nevydáme. Model projde kompletní rekonstrukcí včetně nového nabarvení. Musíme jej tedy dostat do původního stavu a všechnu barvu odstraníme. Bude to dřina, ale vytrvejte. Moc dobře se osvědčily kulaté dámské odličovací tampóny („Bel“) a značné množství lihu 😀 (pozn.: ne v útrobách). Části můžete naložit i na delší dobu do lihové lázně. Samozřejmě líh použijete pouze v případě, že byl model natřen lihovými barvami. Pokud ne, použijete jiné adekvátní rozpouštědlo. Dejte ale pozor na odlakovače, které deformují a leptají plasty. To by mohla být pro model katastrofa a místo rekonstrukce byste mohli stavět maximálně “battle damaged” verzi.

Úpravy

Jakmile máme odbarveno, můžeme začít s opravami a instalací doplňků. Pořídil jsem fotolepty s detaily, které aplikuji na model a zároveň jsem koupil i nové decals (ty aplikujeme až po malbě). Třešinkou na dortu jsou pak další doplňky, které budou překvapením a nebudu je  tedy hned zmiňovat. Po celém trupu byla vyvrtána okénka a  znovu byly odlity i deflektorové části (malý a velký deflektor) – abychom je mohli osvítit.