Vyberte stránku
ShapewaysMožná ji znáte a možná ne. Shapeways poskytuje služby 3D tisku a podle mě jsou v tomto absolutní špičkou a lepší společnost jen těžko najdete (ne nic mi za to neplatí :D).  Kromě tisku můžete nahrané modely poskytnout i k prodeji a tak i přímo na stránkách Shapeways můžete hledat ve stovkách výrobků a jednoduše si nechat výrobek vytisknout a zaslat k sobě domů.

Tisk, nástroje a materiály

Služby tisku se změnily od dob, co jsem stránky této společnosti prvně navštívil a nechal si vytisknout první model velké Destiny. V tuto chvíli mají na výběr nejen větší škálu materiálů ale taky 3D nástroje, které Vám zobrazí chyby v 3Dmodelu (což výrazně ulehčí hledání částí, kde je nutné model opravit) nebo příliš tenké stěny a detaily, které by se nedaly vytisknout. Dokonce nechybí nástroj na opravu těchto tenkých “stěn”, ovšem nedoporučuji jej používat. Vyplatí se pouze v případě, že je tenká stěna u velmi jednoduchého modelu. Pokud je model složitější a tenké nejsou jen stěny, ale i detaily na povrchu modelu, nadělá oprava více škod než užitku – nalepí na inkriminovaná místa doslova “kuličky” materiálu, které mají zajistit zrobustnění daného místa. To pak nemusí vypadat vůbec hezky a je tedy lepší model opravit přímo v programu, kde byl vytvořen případně použít nějaký jiný program, jako je například SketchUp.

Přidali také možnost “Print it anyway” neboli přesto vytiskni – takto objednaný model bude vytisknut navzdory všem chybám nebo tenkým stěnám. Není zaručeno, že tyto chyby způsobí nějakou deformaci či zhroucení tisknutého modelu a postupujete tak pouze na vlastní riziko. Výhodou je, že se nemusíte zabývat opravami, které by byly zbytečné, ale přitom neohrožují integritu modelu – uvedu příklad na mém modelu lodi Aurora. Ten má velmi tenké konce antén, které se zobrazují jako netisknutelné a klasický tisk by tedy i kvůli takové zdánlivé banalitě neprošel. Pokud však objednáte přesto vytiskni, model se vytiskne a vytisknou se i antény – tedy ty části, které jsou dostatečně silné. Zbytek se odlomí, což v tomto případě nevadí, protože se dají nahradit.

Základním typem materiálu je “Strong & Flexible Plastic” a to v několika barevných variacích (bílá, černá a vyleštěné bílá, fialová, červená, růžová, modrá, zelená, žlutá a oranžová). V tomto materiálu sice nevyniknou úplně nejmenší detaily, za to je to levný a dá se použít pro většinu modelů. Já většinou tisknu v základní bílé WSF (white strong & felxible) nebo černé BSF (black strong & felxible). Dalším typem, který je hojně používaný je “Frosted Detail Plastic” a to buďto FUD (Frosted Ultra Detail) nebo FED (Frosted Extreme Detail). Z tohoto materiálu můžete tisknout i miniaturní věci s opravu úžasnými detaily. Jedinou nevýhodou je vysoká cena materiálu a tak pokud tisknete větší model, bude sice nádherně detailní ale taky několika násobně dražší než z předchozího materiálu. Nicméně Frosted materiál je opravdu průhledný a tak se hodí i v případě dílů, které budete chtít osvítit nějakou LED diodou.  Zde je pro srovnání obrázek modelu Destiny vytištěný ve WSF a FUD. Je vidět, že WSF má spíše zrnitý povrch s méně propracovanými detaily, zatím co FUD má hladký povrh s velmi jemnými detaily.wsfvsfud

Materiálů je dále ještě celá škála, včetně kovových, vzácných kovů (lze tedy tisknout i šperky) nebo keramiky. Celý proces je velmi jednoduchý, po zaregistrování stačí nahrát svůj 3D soubor a automatická kontrola po nahrání zjistí, jestli je model připraven k tisku či nikoliv, v jakých materiálech je možné jej vytisknout a jaká bude cena. Pak stačí jen objednat (poté probíhá ještě manuální kontrola a není tedy zaručeno, že půjde model vytisknout i pokud projde prvotní automatická kontrola) a po vytisknutí je doma do 48 hodin – tuto rychlou dopravu skutečně  oceňuji.

Kvalita

Kvalita tisku se výrazně liší od domácích tiskáren (viz. předchozí článek kurzu 3D tisku). Tisk u Shapeways probíhá v drahých práškových tiskárnách, které nepotřebují podpory u modelů, které by podporu na domácích tiskárnách vyžadovaly. Představte si například humanoidní postavičku s nataženou rukou. Ta je prakticky ve vzduchu a je jasné, že nemůžete tisknout do vzduchu. Proto potřebujete u domácích tiskáren nastavit podporu – tedy něco jako jakési lešení, které budu ruku podpírat a zároveň poskytne plochu na kterou se může ruka začít tisknout. Nicméně tyto podpory se velmi těžce odstraňují a navíc výrobek z domácí tiskárny má jasně viditelné jednotlivé vrstvy tisku a někdy dokonce i přesahy nebo tenká vlákna, které tisková hlava táhla za sebou z jedno místo na druhé. Porovnejte kvalitu na obrázku níže, jedná se sice o dva rozdílné modely replikátora (jeden můj a jeden cizí nabízený na Ebayi), nicméně ten můj vlevo je tištěný v Shapeways, zatímco ten vpravo na domácí tiskárně a rozdíl v kvalitě je jasně patrný. Šipkami jsem naznačil jen několik míst, kde si můžete všimnout například oněch vláken, nerovností a deformací povrchu a podobných vad. Na fotce v jiném osvětlení pak byly viditelné i jednotlivé vrstvy tisku (viz. výřez v levém rohu). Výtisk z práškové tiskárny je přesný, bez deformací, viditelných vrstev nebo jiných vad.replic

Kvalitu detailu pak tedy ovlivňuje hlavně zvolený materiál. Pokud chcete více menších a propracovaných detailů, hodí se zvolit FUD materiál. Pokud je objekt jednoduchý jako například zmíněný replikátor, stačí zvolit WSF. Každý materiál však má své limity (minimální tloušťku stěn, minimální tloušťku volných detailů jako trubek, antén a podobě, šířku mezer mezi jednotlivými objekty a podobně). Model proto musí splňovat určitá kritéria aby se dal v tom či onom materiálu vytisknout.

Na závěr přidávám pár ukázek výrobků z WSF a BSF 🙂

tisk1 tisk2 tisk3 tisk4 tisk5 tisk6